Press
Srpski stvaraoci i Pulicerova nagrada

Prestižno američko priznanje koje se dodeljuje za najveće doprinose u novinarstvu, književnosti i komponovanju muzike, Pulicerovu nagradu, do sada je dobilo šestoro stvaralaca poreklom ili su na neki način vezani za Srbiju.
Prvi dobinik Pulicerove nagrade bio je profesor Mihailo Pupin kome je ovo priznanje uručeno 1924. godina za roman “Od pašnjaka do naučnika”. U oblasti književnosti Pulicera je dobo i Dušan Čarls Simić , 1990. godine za zbirku poezije “The World Doesn’t End”.

U oblasti novinarstva Pulicera su dobili Li Jang (Svetlana Kostić), 1994., koja istina nije rođenjem, već udajom i time što je primila pravoslavlje, deo srpske zajednice i Volter Volt Bogdanić, reporter “Njujork tajmsa” kome je ovo priznanje dodeljeno čak tri puta što predstavlja jedinstven slučaj u istoriji nagrade. Bogradnić je nagrade dobio 1988. za seriju istraživačkih tekstova o ilegalnim medicinskim labaratorijama u Americi, potom 2005. za istraživanje nesrećnih slučajeva u američkoj železnice, i 2008. za istraživčki tekst o otrovnim kineskim proizvodima na američkom tržištu.
Ove, 2019. godine, godine Pulicerova nagrada uručena je fotografu Goranu Tomaševiću, a davno pre njega još jedan i fotograf genetski poreklom sa ovih prostora ovenčan je ovim priznanjem, a u pitanju je Kim Komenich, fotograf koji je 1987. godine u listu “Spot News Photography” objavio snimak stradanja dece tokom revolucije na Filipinima. Tomašević je nagradu dobio za fotografiju pod nazivom “Petao prolazi pored mrtvog tela člana bande Berio 18 u San Pedro Suli, i to zajedno sa još 10 Rojtersovih fotografa u timu u kategoriji Breaking News fotografija.

Pulicerovu nagradu ustanovio je Džozef Pulicer, mađarsko američki novinar i izdavač koja je nakon smrti 1911. svoj imetak zaveštao Univerzitetu Kolumbija i iz tog fonda svakom dobitniku u 20 kategorija pripada diploma i novčani iznos od 10 000 američkih dolara. Interesantno je da se nagrada u oblasti javna služba u novinarstu dodeljuje novinama, a prilikom obrazloženja nagrade može se, iako nije obaveza, navesti i najzaslužniji pojedinac, što znači da se ovom nagradom zaista neguje novinarstvo u službi javnosti.
Zlatnu medalju za potrebe Pulicerove nagrade je dizajnirao Daniel Čester Frenč.
Prva Pulicerova nagrada dodeljena je 4. juna 1917. i od tada, do danas, aprila meseca svake godine nezavisna komisija proglašava najbolje u svakoj od kategorija.
M. M. / Naslovni foto: Mihailo Pupin
Uslovi korišćenja: Internet sajt i svi tekstovi, logotipi, grafika, slike, audio materijal i ostali materijal na ovom internet sajtu (u daljem tekstu: Sadržaj), jesu autorsko pravo ili vlasništvo Portala Pasaž, ili su na internet sajt postavljeni uz dozvolu vlasnika ili ovlašćenog nosioca prava. Korišćenje Sadržaja, osim na način opisan u ovim uslovima korišćenja, bez pisane dozvole vlasnika Sadržaja je strogo zabranjeno. Portal Pasaž će zaštiti svoja autorska prava, svoja prava intelektualne svojine i ostala srodna prava, kao i druga prava, u najvećoj meri dozvoljenoj zakonom, uključujući i krivično gonjenje