Umetnost
U Užicu otkriven spomenik borcima bataljona 1300 kaplara

Spomenik borcima bataljona 1300 kaplara svečano je otkiven 9. maja na Trgu Svetog Save, ispred zgrade Užičke gimnazije, na taj način je simbol mladosti u borbi za slobodu u Prvom svetskom ratu postao deo javnog prostora u Užicu koji je, u ubanoj tradiciji ovog grada, takođe simbol mladosti. Inicijativa za podizanje spomenika potekla je od Društva srpskih domaćina, kako je ispred ove organizacije rekao Strain Šuljagić, “ ni vladine ni nevladine organizacije, već udruženja koje je posvećeno negovanju tradicije i poštovanja dostojnih vrednosti srpskog društva”. Autor spomenika je akademski vajar iz Užica, Nataše Marković, đaka prve generacije učenika Umetničke škole Užice koja se nakon studija, vratila u svoj grad gde radi kao profesor u školi iz koje je krenula putevima umetničkog usavršavanja.

U ime Društva srpskih domaćina, na otkrivanju spomenika čiji je svečani čin skidanja zastave sa figure koje predstavlja mladog ratnika sa obeležjima vojnika, učesnika Prvog svetskog rata, prepuštena mladim ljudima- srednješkolcima, Strajin Šuljagić je podsetio na stvaranje i sudbinu ovog bataljona. Generacija pitomaca tadašnjih vojnih akademija, nakon samo dva meseca obuke u Nišu je dobila čin kaplara i po naređenju Vrhovne komande upućeni na front u najodgovornije vojne zadatke. Među ovim mladim ratnicima bilo je i 17 učenika Užičke gimnazije, među kojima su i Milan Janjušević, Miodrag Vergović, Miladin Pećinar. U emotivnom obraćanju, Šuljagić je podsetio i na pisanje tadašnje inostrane štampe o jedinstvenom slučaju da jedan narod na ratište šalje svoju budućnosti: genaracije koje tek stasavaju i pred kojima je zadatak da brane, umesto da grade , svoju zemlju. Takođe je istakao i činjenicu da je Prvi svetski rat bio jedinstven slučaj u srpskoj istoriji kada je narod bio jedinstven: bez političkih, stranačkih i ideoloških podela, a da ga je ujedinila borba za opstanak.
Prisutnima se obratila i predsednik Društva istoričara, Snežana Nedeljković, koja je, uz osvrt na dane istorije kada se branilo pravo na opstanak, kao i pravo na slobodu, podsetila na činjenicu da je tadašnjoj omladini, onoj koja se našla I u ovom bataljonu kome se postavlja spomenik, zamerano da je prozapadno orijentisana, a ipak je pokazala divljena vrednu ulogu u perodu kada je pravo jednog naroda na postojanje bilo na najvećem istorijskom ispitu. Nedeljkovićeva je, ovim povodom, povukla paralelu sa današnjim stanjem u društvu u kome se omladini mnogo toga zamera, između ostalog i na napuštanju zemlje u velikom broju u želji za boljim životom, a pitanje odgovornosti za takvo stanje je postavila starijim generacijama: njihovim roditeljima.

U ime Grada Užica koji se podržao inicijativu Društva srpkih domaćina za podizanje spomenika obratio se gradonačelnik,Tihomir Petković:
-Ti mladi ljudi sledeli su osećaj dužnosti i solidarnosti ,verujući iskreno da život nema slisla bez slobode.Užice čuva sećanje na njih,a nek nam spomenik bude uvek opomena šta radimo,jer slavni kaplari čuju samo one reči i vide ona dela koja su ih dostojna- rekao je Petković.
Nakon čina otkrivanja spomeničke figure, istu su osveštali sveštenici užičke crkve.
M. Nikolić
Uslovi korišćenja: Internet sajt i svi tekstovi, logotipi, grafika, slike, audio materijal i ostali materijal na ovom internet sajtu (u daljem tekstu: Sadržaj), jesu autorsko pravo ili vlasništvo Portala Pasaž, ili su na internet sajt postavljeni uz dozvolu vlasnika ili ovlašćenog nosioca prava. Korišćenje Sadržaja, osim na način opisan u ovim uslovima korišćenja, bez pisane dozvole vlasnika Sadržaja je strogo zabranjeno. Portal Pasaž će zaštiti svoja autorska prava, svoja prava intelektualne svojine i ostala srodna prava, kao i druga prava, u najvećoj meri dozvoljenoj zakonom, uključujući i krivično gonjenje.