Sport

Letargični u Dudovoj šumi

Posted: 13. februara 2017. u 16:22   /   by   /   comments (0)

Požeški superligaš je nastavak prvenstva u Super Rukometnoj Ligi Srbije započeo (ne)očekivanim porazom u Subotici. Spartak je u subotu, 11. februara,  savladao Slogu sa 37:30, i uz kamatu vratio dug za jesenji poraz. Požežani su, posle poraza na severu Bačke, i  pobede silno motivasanog Šamota u Aranđelovcu nad favorizovanom Zvezdom,  pomereni za jedno mesto unazad na tabeli. Sada, posle 16 odigranih kola klub iz grada na Skrapežu zauzima 6. mesto sa 17 bodova. Prednost nad najbližim konkurentima za plasman u play off   je ostala 4 boda. Ni malo, ali ni nedostižno, za Partizan i  Metaloplastiku, pre svih.

Pravo je pitanje da li je Sloga imala šanse  da, suštinski, obezbedi nastup u play off-u već u Subotici? Možda! Iako je na kraju meča bila u minusu 7 golova, „četa“ iz Požege je tokom većeg dela susreta je  imala aktivan rezultat, i nikako nije bila  inferiorni takmac.

Pred oko 1000 svedoka u hali Dudova šuma, utakmica je počela igrom „gol za gol“. Iistina, dva puta su subotički rukometaši imali prednost od 4 gola, ali su se Požežani oba puta „vraćali u igru“ – sve do  26. minuta. Tada, pri rezultatu 26:24, dolazi do prvog neočekivanog pada u igri. Nekoliko neiznuđenih tehničkih grešaka u napadu, smušenost u odbrani, međusobni nesporazumi, promašen penal u 29. minutu (Mladen Krsmančić, ubedljivo najbolji igrač Sloge, verovatno i meča, nije  realizovao sedmerac), vidno agresivniji domaćin…i za kraj poluvremna- maksimalna razlika  20:14!

Desetak minuta pauze su požeški rukometaši  iskoristili za konsolidaciju, pre svega psihološku. Od početku drugog poluvremena  izgledalo je da je na terenu druga ekipa. Umesto smušenih dodavanja- brze lopte, i još brže kontre, umesto porozne i bezvoljne odbrane- snažni startovi i brza zatvaranja – zid pred golom. Krsmančić nastavlja briljantnu igru iz prvog dela, a rame uz njega lucidni i brzonogi Spasić. U 40. minutu na semaforu 23 :23. Period  do polovine drugog poluvremena obeležila je rezultatska neizvesnost, i uz promašeni penal Vokšija u 42. minutu. Na polovini ovog dela je 26:25 za domaćine. Odmah zatim je usledio, verovatno,  prelomni trenutak   utakmice. Odluka trenera Spartaka, Lakovića, da zaigra odbranu 4-2, sa striktnim pokrivanjem i povišenom agresijom na sve igrače,  delovala je šokantno po Slogu. Spartakova aktivna odbrana, često  na, i preko granice dozvoljenog, ali uz tolerantan stav sudija, dovela je stvaranje  osetnije prednosti. Navijači Sloge su u 8 minuta pre kraja  pomislili da može doći do preokreta. Pri rezultatu 31:26  sudije, sasvim zasluženo, isključuju stamenog Jelića, komandanta Spartakove odbrane, ali umesto da realizuju dobro odrađeni višak u napadu, Požežani primaju gol, pa zatim još jedan. Bilans isključenja donosi rezultat 33:27 za domaće. Kraj drugog poluvremena je bio sličan kraju prvog dela. Obeležen je indolentnom igrom u odbrani. Bezvoljni igrači tima iz Požege dozvoljavajaju  golove bez prekršaja i pokušaja bloka, brzo i naivno  „nasedaju“ na uigrane šablone Subotičana. Napad nije izgledao ništa bolje. Potpuno odsustvo ideje i kolektivnog duha, tehničke greške   i česti nerezonski, individualni pokušaji uz povremene realizacije onih najboljih, je najbolji  opis za ovaj deo utakmice.

Kako je odigrala završnicu oba poluvremena, ekspedicija Sloga  može da bude i zadovoljna onim što je pisalo na semaforu u trenutku kada se oglasila sirena – 37:30.

Umesto zaključka

Ne znam da li ste znali da je Aleksandar  Savić, aktuelni trener RK Sloga,  pesnik, veliki  ljubitelj i poznavalac epske narodne poezije. S razlogom smo čekivali  da će koristiti  monolog Starine Novaka:

„A kadar sam  stići, i uteći,

I na strašnom mjestu postajati;“

kao motivacioni moto za ovu, ali i ostale utakmice Super Lige! Nažalost, kada god je trebalo „postajati“ (pre svega na gostovanjima),  za razliku od nekih prethodnih sezona, većina igrača u plavo belim dresovima je pokazala da im nije bliska etika ostarelog hajduka. Da ne bude zabune. Još uvek ima vremena da pojedini rukometaši Sloge shvate da prethodna pouka nije priča o ljubavi, već isključivo o profesionalizmu!

Spartak  Vojput: Kosović, Stefanović, Đokić 7, Radović 6, Perović 2, Stevanović 2, Potpara6,Medić,Delibašić,Petrović,Mikić, Županjac 7, Jelić 3, Petrović, Rakocija 4, Abadžić.

Sloga:  Milenković, Stevanović, Vokši, Rodić 1, Krsmančić 11, Gemaljević, Knežević 1, Pavlović 4, Spasić 6, Janićijević 3, Gojković 3, Jezdimirović, Ilić, Dimitrijević, Aćimović.

Sudije: Savić Zlatan, Radulović Nikola.